Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Egészségügyi ellátásra és elkülönítő sátrakra
Adományodból a legveszélyesebb körülmények között is segítséget nyújthatunk a szükségben élő gyerekeknek a világ számos pontján.
Legfontosabb tudnivalók

Mi az mpox?
Az mpox (korábbi nevén majomhimlő) egy vírusos betegség, amely influenzaszerű tüneteket és súlyos, hólyagszerű bőrkiütéseket okozhat. 2022-ben jelent meg, terjedését ekkor nyilvánították először közegészségügyi vészhelyzetnek – ám az egészségügyi szakembereknek hála, sikerült visszaszorítani a járványt. Most azonban a vírus új variánsa (1b klád) gyermekek ezreit veszélyezteti a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a szomszédos országokban.

Milyen tünetekkel jár?
Az mpox olyan influenzaszerű tüneteket okozhat, mint láz, torokfájás, fej- és testfájdalmak, duzzadt nyirokcsomók, valamint bőrkiütések, amelyek az arcon, a kézfejen és a lábakon kezdődnek, majd átterjedhetnek a test más részeire. A bőrkiütések először lapos sebekként jelentkeznek, amelyek folyadékkal teli hólyagokká alakulnak, és viszketőek vagy fájdalmasak lehetnek. A fertőzésveszélynek való kitettség után 3-17 nappal jelentkezhetnek az első tünetek.

Hogyan terjed?
Az mpox szoros személyes érintkezés útján fertőz, és egy beteg személy már a tünetek megjelenése előtt is átadhatja másoknak. A vírus bőr-bőr kontaktussal, szexuális úton, illetve nyállal vagy testnedvekkel terjed – a terhes anyák a terhesség vagy a szülés alatt is továbbadhatják gyermeküknek. Fertőzhet szennyezett felületekkel vagy tárgyakkal való érintkezés során is (ruha, ágynemű), illetve egészségügyi intézményekben éles eszközök okozta sérüléseken keresztül.

Van-e ellene védőoltás?
Az mpox terjedését védőoltással lehet lassítani, a vakcina beadható a fertőzésveszélynek való kitettség előtt vagy után is – az első expozíciót követően a négy napon belül beadott védőoltás biztosítja a legnagyobb esélyt a betegség elkerülésére. Az UNICEF partnereivel együtt azon dolgozik, hogy a védőoltás minél szélesebb körben elérhetővé váljon, mert ez elengedhetetlen a betegség megfékezéséhez Afrikában és szerte a világon. Szeptember első felében megérkezett az első majomhimlő elleni vakcinaszállítmány a Kongói Demokratikus Köztársaságba az UNICEF jóvoltából.
Segíts Te is megakadályozni a betegség terjedését!
Az egy hónapos Aline-t jelenleg az UNICEF által támogatott Kamanyola Kórházban kezelik a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Valószínűleg az a születése után néhány nappal vendégségbe érkező ismerős fertőzte meg a kislányt, akiről a család azt hitte, már túl van a betegségen.
2024 áprilisa és júliusa között ez a kórház 654 feltételezett fertőzést regisztrált, és ennek többsége öt éven aluli gyermek volt. Az UNICEF életmentő gyógyszereket és a fertőzésben szenvedők elkülönítésére alkalmas sátrakat bocsátott a kórház rendelkezésére. „Túlterheltek vagyunk, több erőforrásra van szükségünk. Sajnos nem tudunk minden beteget a kórházban kezelni. Sok esetben a lábadozó családtagok elkülönítését otthon kell megoldani, mivel körülbelül 120 napba telik a teljes gyógyulás” – mondja Dr. Charles Masiva, az UNICEF által támogatott kórház vezetője.
Hogyan segít az UNICEF a helyszínen?
1. Egészségügyi és szociális ellátással:
Egészségügyi szakembereket képez ki, gyógyszereket és higiéniai eszközöket biztosít. A fertőzések megelőzésére és a járvány megfékezésére koncentrál az otthonokban, a közösségekben és az egészségügyi intézményekben. A gyermekeket, a várandós nőket és a rossz körülmények között élőket alapvető szociális szolgáltatásokhoz juttatja.
2. Szakértői támogatással és tájékoztatással:
Segíti a nemzeti és a tartományi egészségügyi hatóságok koordinációját, részt vesz a reagálási stratégiák tervezésében és kivitelezésében. Tájékoztatja a helyi közösségeket arról, hogyan tudnak védekezni a járvány ellen.
3. Pszichoszociális segítségnyújtással:
A gyermekek és gondviselők számára pszichoszociális támogatást nyújt.

Egy UNICEF által támogatott szociális munkás, Gabriel Kahinga házról házra jár a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Kamanyolában, hogy felhívja a családok figyelmét a járvány veszélyeire.

Egy izolációs sátor épül a majomhimlőben szenvedőknek az UNICEF által támogatott Kavumu Kórház területén, a Kongói Demokratikus Köztársaságban.

A egyéves Gabriel édesanyja, Sarah ölében ül az otthonuk előtt Kamanyolában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A kisfiút mpox-fertőzés miatt kezelték az UNICEF által támogatott Kamanyola Kórházban, szerencsére már teljesen felépült.

Az ötéves Kimbotit a Kavumu Kórház izolációs osztályán kezelik a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A kórház gyógyszereket és elkülönítő sátrakat kapott az UNICEF-től.
A rendszeres támogatás egy olyan adományösszeg felajánlását jelenti, ami egy egyszeri regisztrációt követően havonta egyszer automatikusan megérkezik hozzánk. A rendszeres adományoknak köszönhetően tudunk a leggyorsabban és tervezhető módon segítséget nyújtani a világ legveszélyeztetettebb gyermekei számára.
Az ismétlődő fizetés részleteiről itt olvashatsz bővebben: https://teszt.unicef.hu/felhasznalasi-feltetelek
Az adományozás leggyorsabb módja a bankkártyás támogatás. Az oldal tetejére görgetve először válaszd ki a havi támogatásod összegét. Néhány személyes adatod megadása után kérjük, mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot. Az adatok megadása után az „Adományozok” gombra kattintva átjutsz az OTP SimplePay felületére, ahol beregisztrálhatod a bankkártyádat. A sikeres regisztrációt követően emailt kapsz, és az első támogatásod azonnal meg is érkezik az UNICEF-hez.
Amennyiben módosítanál az adományod összegén, szüneteltetnéd, vagy leállítanád azt, vagy frissítenéd az adataidat, keress minket a központi elérhetőségeinken, telefonon a +36 1 201 4923 számon, vagy emailen keresztül a rendszeresadomany@unicef.hu címen.
Bankkártyacsere vagy számlaváltás esetén a támogatásod megszűnik, mert a beregisztrált bankkártyához kötődik az ismétlődő fizetés. A rendszeres támogatás folytatásához új bankkártyádat akár ezen az oldalon, akár az unicef.hu/segitek-en is újra regisztrálhatod.
A felajánlott havi rendszeres támogatás minden hónap 10-én érkezik meg hozzánk, amennyiben ezt a számlaegyenleged lehetővé teszi. Abban az esetben, ha a támogatás átérkezése sikertelen, a hónap második felében ismét megkíséreljük a megbízás teljesítését. Az adomány célba érésének az a feltétele, hogy az említett időszakok valamelyikében legyen elegendő pénz a regisztrált számlán. Köszönjük, ha erre figyelmet fordítasz! Mindenképpen felvesszük veled a kapcsolatot, ha több hónapig nem érkezik meg a támogatásod.
Szervezetünk különösen nagyra becsüli rendszeres támogatóit, és kiemelt figyelmet fordít a velük való kapcsolattartásra. Adományozóinkat emailben havi rendszerességgel informáljuk eredményeinkről és hazai eseményeinkről, adományozással kapcsolatos kérdésekben pedig telefonos kapcsolattartói csapatunk ad teljes körű tájékoztatást. Kérjük, hogy a regisztrációkor mindenképpen járulj hozzá, hogy emailen és telefonon keresztül tarthassuk veled a kapcsolatot!
Az UNICEF nemzetközi programjairól itt olvashatsz bővebben:
https://teszt.unicef.hu/unicef-a-vilagban/
Legfrissebb híreinket itt találod: https://teszt.unicef.hu/igy-segitunk/hireink/
Az adományok elosztását itt követheted nyomon hónapról hónapra:
Nagy örömünkre szolgál, hogy Etikus Szervezetként vagyunk nyilvántartva, mert elfogadtuk az Etikai Kódexet, melynek fő sarokpontjai a hitelesség, törvényesség, átláthatóság és nyilvánosság: http://www.atlathatosag.eu/#tagok