Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Gyógyszerekre
A jemeni gyerekek nem tudnak tovább várni. Egy kis összeg havi szintű felajánlásával hosszú távon segítesz.
5 éve tart a háború – Csak a béke hozhat változást
Az elhúzódó konfliktus következtében az ország a gazdasági összeomlás szélére került. Az emberek az utóbbi időszakban a munkalehetőségek és a pénzhiány miatt olyannyira elszegényedtek, hogy mára a lakosság 80%-a csak segélyekből élhet túl. Az éhínség soha nem látott méreteket öltött. Az UNICEF a csecsemő és gyermekosztályokon speciális kezelést biztosít az életveszélyesen legyengült babák, gyermekek és anyák számára. Ehhez egy magas kalóriatartalmú, mogyoró alapú, úgynevezett Plumpy’Nut készítményt, valamint terápiás tejet alkalmazunk, a kiszáradástól pedig rehidratáló sóval óvjuk meg őket. Ezek az eszközök igazi csodaszerek, amelyeket az orvosi stabilizálást követően otthon a szülők maguk is odaadhatnak gyermekeiknek, ezzel is segítve a gyógyulást. Az alultápláltság kiszűrésében egy különleges felkarmérő segíti a szakembereket: a sárga zóna már a veszélyt jeleni, pirosnál pedig azonnali beavatkozásra van szükség.

Moteab 2 éves. Felkarmérő nélkül is azonnal látni lehet: súlyosan alultáplált a kisfiú. Jelenleg az UNICEF átlal támogatott fővárosi Al-Sabean kórházban van, ahol kifejezetten az alultápláltságból eredető betegségeket kezelik. Moteab családja nemrégiben 12 főre növekedett, beleértve azóta az unokatestvéreket is, akiket szüleik elvesztése után fogadtak örökbe. Moteab apukája az egyetlen kenyérkereső, mert alig lehet az országban munkához jutni. Az apa mindösszesen 13 dollárnak megfelelő jemeni riált keres egy hónapban, azt sem rendszeresen. A nélkülözés sok millió jemeni család számára vált állandóvá.

Abdulsalam csupán 2 hónapos, de máris küzdelmekkel teli az élete. Jemenben minden 37. újszülött még egyhónaposan életét veszti. A várandósságot kísérő elégtelen táplálkozás és a bombázásokkal járó trauma következtében sok nő idő előtt hozza világra gyermekét. A világjárvány is hátrányosan érintette a koraszülött-ellátást.

A 7 hónapos Moheb Alnabi akut alultápláltságban szenved. Három napja van egy UNICEF által támogatott klinikán, ahol végre megkapja a kellő odafigyelést, kezelést és terápiás élelmiszert.

Az F-75-ös és F-100-as terápiás tejet kifejezetten az újszülött és a 6 hónapnál fiatalabb, súlyosan alultáplált babák számára adják, de 24 hónapos korig is alkalmazható. A tej elkészítésekor különös figyelmet kell szentelni a higiénikus körülményekre, valamint a forralt, biztonságos víz használatára.
SEGÍTEK
Víz és higiénia szűkében – amikor a szappan is nagy kincs
A koronajárvány kapcsán szinte másról sem hallani, mint az alapos kézmosás fontosságáról, amely elsődleges szerepet játszik a megelőzésben. Jemenben azonban nemcsak a tiszta víz, de a szappan is hiánycikknek számít. Az emberek a kevéske bevételükből elsődlegesen élelmet és gyógyszereket vásárolnak, a higiéniai eszközökhöz való hozzáférés azonban korlátozott és privilégizált. Nem csoda tehát, ha óriási a félelem, hogy a koronajárvány terjedése a fejlett világhoz képest sokkal nagyobb pusztítást végezhet ebben a régióban, ahol 10 millió ember nem fér hozzá napi szinten az alapvető szükségletekhez, beleértve a szomjoltáshoz és tisztálkodáshoz szükséges vizet. Az UNICEF kiemelt figyelmet fordít arra, hogy felhívja a harcban álló feleket a stratégiai jelentőségű vízszolgáltató rendszer megkímélésére, a tartálykocsis vízszállítás újraindítására, valamint szanitációs rendszer kiépítésére és működtetésére. Szervezetünk ezen felül szappant, higiéniás eszközöket, vízhordó kannákat, és víztisztító berendezéseket tesz hozzáférhetővé a gyerekek és családjaik számára.

10 millió gyerek számára bizonytalan a tiszta ivóvízhez való hozzáférés. A belső menekültként, átmeneti szállásokon élő családok helyzete pedig még nehezebb. A közös kútról vagy tartálykocsiból a gyerekek műanyag kannákkal szállítják haza a szükséges mennyiséget. A fejadag 5-10 liter per nap.

A nem megfelelő higiéniai körülmények miatt nagyon magas a járványok kitörésének kockázata. Az UNICEF az elmúlt időszakban alapvető higiéniai készleteket biztosított, fertőtlenítőszerrel, vödrökkel, törölközőkkel látta el a rászorulókat. Dolgozik a vízinfrastruktúra helyreállításán is, hogy mielőbb biztosítsa a biztonságos ivóvízhez való hozzáférést.

2020 januárja óta az ország 331 kerületéből 290-ben összesen több mint 110.000 kolerás beteget regisztráltak, akiknek a negyede öt éven aluli volt. További problémát jelent a heves esőzések miatti árvíz, illetve a koronavírus jelentette veszély is.

Több mint 5 millió öt év alatti gyermek él Jemenben, mindegyikük életét veszélyezteti akut hasmenéses megbetegedés a tiszta víz hiánya miatt. Kézmosással jó esély van a megelőzésre, ehhez kívánjuk megteremteni a feltételeket.

Egyetlen víztisztító tablettával 5 liter vizet lehet fertőtleníteni. A források biztonságossá tétele nemcsak az egészséges gyerekek szempontjából lényeges, hanem a betegeknél is sorsdöntő. Egy súlyosan alultáplált gyereknél a koszos vízzel terjedő hasmenéses megbetegedés az életébe kerülhet.

“Hála Istennek holnaptól újra járhat ez a vízszállító kocsi is. Nekem lesz munkám, a környéken élőknek pedig tiszta ivóvize, ami igen nagy kincs errefelé” – mondja a 30 éves Ahmed, aki korábban fuvarozással foglalkozott. Az UNICEF a koronajárvány elleni védekezés részeként kiemelt figyelmet fordít a tiszta víz hozzáférhetővé tételére.
SEGÍTEK
A háború áldozatai – elrabolt gyermekkor, kilátástalan jövő
Légi bombázások, fegyveres összecsapások, összedőlt iskolák, kórházak, közintézmények. Egy ma 5 éves jemeni gyerek még nem tapasztalta meg, hogy mi az a béke és stabilitás. 3.6 millió ember vált kifejezetten a konfliktus miatt országon belüli menekültté, sokan az egyik városból a másikba költöznek átmeneti szállásokra, anélkül, hogy tudnák, visszatérnek-e valaha lerombolt otthonaikba. A kegyetlen támadások nagyon gyakran kifejezetten a civil létesítmények ellen irányulnak, amely a gyerekek testi épségét is veszélyezteti. Az UNICEF az elmúlt időszakban több mint 2 millió gyerek számára nyújtott felvilágosítást arról, hogy a fel nem robbant bombákat és lőszereket miként tudják felismerni és elkerülni. Ez egy olyan tananyag, ami egyik diák órarendjében sem szabadna, hogy szerepeljen. A családjukat vesztett, megsebesült gyerekeket a fizikai ellátáson kívül pszichoszociális támogatásban is részesítjük, amelynek keretében több mint 620.000 embert értünk már el.

A kórházak leterheltsége miatt csak a szerencsésebb gyermekek részesülhetnek életmentő egészségügyi ellátásban vagy rehabilitációban. Az orvosok, ápolók közül sokan ingyen dolgoznak, nagyjából három éve nem kapnak rendszeres fizetést.

A hároméves Rayan tavaly veszítette el jobb karját saját otthonában. A háborúért legkevésbé a gyermekek felelősek, mégis ők azok, akik leírhatatlan megpróbáltatásokon mennek keresztül, és életüket folyamatos veszély fenyegeti. Az elmúlt öt évben 3081 jemeni gyermek halt meg és 5470 gyermek sérült meg a harcokban.
SEGÍTEK
Gyerekmunka és gyerekkatonaság iskola helyett – tanárok és diákok támogatása
2 millió gyermek már a koronajárvány előtt sem járt iskolába, és ez a szám az utóbbi időszak korlátozásai miatt közel megnégyszereződött. Egyrészt a szülők nem engedhették meg maguknak az iskola költségeit és a tanárok sem tudtak tovább dolgozni, hiszen legtöbbjük a csőd szélén álló országtól már évek óta nem kapott fizetést. A családok megélhetésének biztosítása okán a gyerekek így tanulás helyett több esetben munkába álltak, hogy az asztalra ételt tehessenek. Másrészt a szűkös pénzkereseti lehetőségek következtében egyre több gyermeket toboroztak be fegyveres egységek, sokszor pénzzel és karrierlehetőséggel kecsegtetve, vagy épp erőszakosan állították maguk mellé a sokszor szülők nélkül maradt gyerekeket. Az UNICEF a tanárokat támogatva és biztonságos tanulási tereket létrehozva segíti a diákokat abban, hogy a járvány után is lehetőség nyíljék a tanulásra. Ezzel elkerülhető, hogy az erőszak és a gyerekmunka által egy egész generáció sorsa pecsételődjön meg.

A háború az oktatási intézményeket sem kíméli, eddig minimum 407 alkalommal érte támadás
az épületeket országszerte. Az iskoláknak biztonságot és stabilitást kellene nyújtaniuk a sebezhető, mélyszegénységben élő gyermekeknek az állandó bizonytalanságban.
Segíts, hogy segíthessünk!
Az UNICEF munkájára a térségben nagyobb szükség van, mint valaha. A terep veszélyes, a segélyszállítmányok Jemenbe való elszállítása és annak országon belüli logisztikája pedig rendkívül nehézkes és tárgyalásokat igényel, de a nehezített körülmények ellenére mi ott vagyunk és segítünk. A jemeni gyerekek senki másra nem számíthatnak, és az életük múlik azon, hogy milyen gyorsan reagálunk.
Mit ér a támogatásod?

Terápiás élelmet
A súlyosan alultáplált gyerekek kórházi és otthoni kezeléséhez terápiás mogyorókészítményt, tejet és rehidráló sót.
2000 Ft 20 db plumpy nut nevű terápiás mogyorókészítményt jelent
SEGÍTEK

Vizet és higiéniát
Szappanra, fertőtlenítőszerre, víztisztító tablettákra és vízhordó kannákra van szükség ahhoz, hogy a létszükségletet fedezhessük.
4.000 Ft 40 db szappant vagy 400 db víztisztító tablettát jelent.
SEGÍTEK

Alapvető gyógyszereket
Sürgősségi ellátáshoz, a krónikus betegek gyógyításához, elmaradt védőoltások beadásához.
6.000 Ft-ból 60 gyermek kaphatja meg az első védőoltását